OddMix IconOddMix KAPCSOLÁSOK - DETEKTOROS RÁDIÓ 

Kristály detektoros rádiókészülék RF tekercse önindukció számítása képletek

OddMix.com - Kristály detektor technológia - TN080909H - Nagy Károly

1. ábra RF tekercs induktivitása [7 KB]
1. ábra RF tekercs induktivitása

Azoknak az amatöröknek akik szeretnének megpróbálni egy kristálydetektoros rádiókészülék megépitését, a legnagyobb problémát többnyire a tekercs adatai okozzák. A legtöbb, egyébként jól megírt konstrukciós leirásban a tekercs részletei a leghomályosabbak és azokat a legnehezebb kitalálni.

A három elemi elektromos alaktrész közül az induktor tulajdonságai azok melyeket a legnehezebb megérteni. Remélhetöleg ez a rövid ismertetö hozzásegít az induktivitás és a tekercs, mely egyuttal az egyik legfontosabb épitöegység, szemléltetéséhez.

Az 1. ábra egy egyrétegü, egyszerü, ugynevezett szolenoid tekercset ábrázol. A képen a tekercs ferrit maggal látható. Legtöbben fizika órán találkoztunk már a szolenoid önindukciójának a képletével. Itt ismételten láthatjuk az azóta már kissé elfeledett önindukció képletét. A hosszegységek méterbe vannnak [m] megadva. A a tekercs területe [négyzetméter], a tekercs önindukciója L [Henry];

Tekercs önindukciója l=u(0)u(r)nsqr2A/l A=dsqurePi/4 [1 KB]

A tekercs önindukciója egyenesen arányos a szabad tér és a használt vasmag permeabilitásával valamint a menetszám négyzetével. A tekercs önindukciója forditottan arányos a tekercs hosszával. Tehát minél rövidebb a tekercs vagy minél kisebb az átméröje annál kisebb az induktivitása. Egyuttal minél több menetes egy tekercs, vagy ha a felhasznált mag permeabilitása nagyobb mint a levegöé, annál nagyobb lesz az induktivitása. Mivel a mágneses erövonalak hosszát l a szolenoid és toroid tekercsket leszámítva nem könnyü pontosan meghatározni ezért a többi tekercshez kompenzációs tényezöket használnak.

                          L = A tekercs önindukciója [Henry]
                          u0= A szabad tér permeabilitása = 4 Pi x 10-7 [Henry/meter]
                          ur= A levegö permeabilitása = 1 [Henry/méter]
                          N = A tekercs menetszáma
                          A = A tekercs menet keresztmetszete [négyzetméter]
                          l = Erövonalhossz [méter]

A tekercs jósága a tekercs reaktancia XL (az inductive ellenállás) és az valós (ohmos) ellenállás R hányadosa.

A kristály detektoros rádió hangolt rezgököre mely nagyobb a Q jósági tényezövel rendelkezik szelektívebb, jobban ki tudja választani a venni kivánt állomást több egyforma erös állomás közül. Az alacsonyabb Q jósági tényezövel rendelkezö rezgökör sávszélessége nagyobb. Emiatt, a hallgató bosszúságára, több állomás is hallható egyszerre. Nagyobb jósági tényezö Q érhetö el ha a tekercs ellenállását vastagabb és rövid huzalt használva csökkentjük.

A rezgökör Q jósági tényezöje tovább növelhetö ha ferrit vasmagot használunk. A megnövekedett önindukció miatt ugyanakkora induktivitáshoz jóval kisebb menetszám és emiatt rövidebb rézvezeték szükséges. Ha a rezgökör rezonancia frekvencián müködik, akkor a magasabb tekercsjósággal arányosan nagyobb a nyerehtö RF (Rádió Frekvenciás) feszültség.


Vissza a kristály fölapra
Google
 
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support