OddMix IconOddMix KAPCSOLÁSOK - DETEKTOROS RÁDIÓ 

Kristály detektor rádió dióda házi készitésü amatör gyártási kisérletek

OddMix.com - Kristály detektor technológia - TN070417H - Nagy Károly

Gyerekkorom óta mindíg nagyon érdekeltek a kristálydetektoros rádiók. Több különbözö felépítésü készüléket terveztem, és épitettem majd azokkal kisérleteztem. Mivel abban az idökben (1960-as évek) a diódák még nem voltak a kereskedelemben kaphatók, rádióim többnyire mechanikus, valódi kristály detektorokkal voltak ellátva. Ezek a boltilag beszerezhetö detektorok kétpólusú dugós eszközök voltak. Egyik a két dugasznak a pirit kristály tartóhoz volt csatlakoztatva a másik pedig egy csuklós karhoz erösített rugóhoz. Hosszú, kellemes órákat töltöttem a detektorokkal, a legmegfelelöbb pontot keresve rajtuk, mely a legerösebb vételt biztosította.
1. Ábra. Pirit kristály [3 KB]
1. Ábra. Pirit kristály

Amikor sikerült egy nagyobb ferroszilikát (pirit) kristályhoz jutnom 1. Ábra, megkiséreltem saját gyártmányú diódákat késziteni. Ezek egyszerüen készíthetö primitív szerkezetek voltak. Miután a nagy kristályt kalapáccsal kisebb darabokra törtem, kiválasztottam néhány hosszúkásabb darabot. Ezek mindkét végét vékony csupasz rézdróttal tekertem be. Ezután a diódák olvasztott méhviasz bevonatot kaptak. Miután a viasz lehült és megszilárdult, ohm méterrel megmértem az ellenállásukat. Amelyik "dióda" legalább tiz az egyhez nyitó-záró ellenállás különbséget mutatott, azokat mint sikeres darabokat, megtartottam 2. Ábra, a többiek ki lettek selejtezve.
2. Ábra. Házi gyártmányú dióda [5 KB]
2. Ábra. Házi gyártmányú "dióda"

Nehogy kimaradjak valami jóból elektron csövekkel is próbálkoztam, többnyire a telepes rádióhoz készitett csövekkel. Volt egypár 1T4T, 1S4T és 1R5T és 06P2B szubminiatür telepes csövem melyeket sorra kipróbáltam. Egy 1.5 Voltos elemre volt szükség a csövek katódjainak fütéséhez. Mivel a szárazelemek drágák voltak és hamar kimerültek, valamint a vételi különbség szinte észrevehetetlenül minimális volt, ezekkel a kisérletekkel hamarosan felhagytam. Nem sokkal ezek után megjelentek a gyári készitésü tü éritkezös germánium diódák 3. Ábra. Ezekböl nekem az OA1160-as volt az elsö amit akkoriban az Ezermeter boltban (40 Ft-ért!) árultak. A bolti diódák használata ugyan (számomra) kényelmesebb volt, de valahogy sohasem müködtek annyira jól mint a régebbi kristály detektorok.
3. Ábra. Tü éritkezös germánium dióda [2 KB]
3. Ábra. Tü éritkezös germánium dióda

Néhány detektoros készülékem öreg rádiókból kiszedett hangszóróval is fel volt szerelve. Ezek némelyike valóban hangos(abba)n szólt. Nem túl sok idö kellett hozzá hogy "felfedezzem" hogy minél hosszabb az antennám, annál nagyobb rádióim hangereje. Ezekután, készitettem egy 85 méteres hosszú-drót antennát. Ezt a hosszat nem számitással vagy egyéb tudományos úton kaptam, hanem ennyi volt az udvarunk hossza.

Mivel egy helyi rádióállomás antennája látható volt, az antennám elegendö jelet gyüjtött ahhoz hogy egy kis hat voltos skálaizzót müködtessen. Ennek az izzónak a fénye az adó modulációjával együtt arányosan változott és éjjelente bevilágitotta a szobát. Sajnos a túlerös helyi rádiójel (Petöfi adó) a többi közeli frekvencián dolgozó sokkal gyengébb adót elnyomta. Emiatt azután több hullám csapdás kisérletezésre is kényszerültem, majd végül ezeknek a kisérleteknek köszönhetem hogy rövidhullámú rádió amatör lettem.


Vissza a kristály fölapra
Google
 
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support